3 טיפים שיעזרו לילדים לאהוב מזון מגוון

הרבה הורים רוצים להקנות הרגלי אכילה איכותיים לילדיהם ומשקיעים לא מעט אנרגיה בנסיון להבין מה יעזור לילדיהם ללמוד לאכול מזון מגוון. האמת היא שהדבר הרבה יותר קל ממה שחושבים. ישנם כמה עקרונות שחשוב להכיר, ושבעזרתם תוכלו לגדל ילדים שיאהבו לאכול מגוון רחב של מזונות לאורך כל חייהם.


עוד מעט נראה מה הטיפ החשוב ביותר, אבל תחילה, הנה הטיפ הראשון.

טיפ מס׳ 1: תנו לילדים להתנסות בכל קשת הטעמים
כמה מחקרים ארוכי טווח הוכיחו שככל שנציע לילדים מגוון גדול יותר של מזונות, החל מתחילת חייהם, כך הם יהיו פתוחים יותר לטעמים חדשים בגילאים מאוחרים יותר. לכן תנו לילדיכם להתנסות במגוון רחב ככל האפשר של מאכלים, מכל קבוצות המזון ואל תחששו להציע לילדים לטעום מכל מה שמוגש לשולחן המשפחתי (כמובן בהתאמת המרקם לגיל הילד וללא תיבול חזק מדי).
בדרך זו תגדילו את הסיכוי שהם ימשיכו להיות מוכנים לטעום ולאכול מזון מגוון גם בהמשך חייהם.

טיפ מס׳ 2: תנו לילד להתנסות במזונות חדשים מספר פעמים
הרבה פעמים קורה שילד שטועם לראשונה מאכל מסויים לא אוהב אותו בטעימה הראשונה, אולם אין פירושו של דבר שלא ילמד ליהנות ממנו בהמשך.
לכן חשוב לא להתייאש! מחקרים מוכיחים שלעיתים נדרשות 20 טעימות חוזרות של מזונות חדשים ואפילו יותר, כדי לאפשר לילד להתרגל לטעם ולרצות לאכול מהם. גם אם הילד מסרב לאכול בפעם הראשונה - המשיכו להציע לו לטעום את המאכל בהזדמנויות אחרות.
חשוב שתשימו לב לתגובות של הילד בעת הטעימות. אם נתתם לו לטעום והוא לא אהב פשוט הפסיקו כעת ונסו שוב בפעם אחרת. לעולם אל תכריחו את הילד לאכול מעבר לטעימה עצמה, כאשר הוא לא מעוניין להמשיך, אחרת הוא עלול לפתח התנגדות גורפת לטעימות של כל מזון חדש ולא מוכר. 

ושום כתבה בנושא האכלת ילדים לא תהיה שלמה בלי לדבר על נושא הדוגמה האישית.טיפ מס׳ 3: תנו דוגמה אישית
הורים רבים מדי בימינו לא יושבים לאכול יחד עם הילדים מסיבות שונות כמו הזמן ותשומת הלב שנדרשים לצורך ההאכלה, הבדלים בלוח זמני הארוחות ועוד. זיכרו, שכאשר אתם אוכלים יחד עם הילדים - אתם משתמשים באחת הדרכים המרכזיות שבאמצעותן הילדים יכולים ללמוד מכם, והיא הדוגמה האישית.

תזמנו את הארוחות כך שתוכלו לשבת עם הילדים ולהראות להם כיצד אתם עצמכם אוכלים בהנאה. האוכל בצלחת של אמא או אבא הוא הכי מושך וטעים! לכן, הארוחה המשותפת מהווה הזדמנות נהדרת להציג בפני הילדים מאכלים שונים שאתם אוכלים ולהציע להם לטעום מהם. בנוסף לכך, האכילה יחד וההנאה המשותפת מאותו אוכל - יוצרים קירבה רגשית בין ההורה לילד.

בסופו של עניין
כמו שראיתם, כדי להרחיב את מעגל האכילה של הילדים, כדאי להציע להם תפריט רחב ומגוון, להציע להם להתנסות במאכלים חדשים גם אם בפעמים הראשונות לא התלהבו מהעניין, ולהרחיב את האכילה המשפחתית המשותפת, כדי לאפשר לילדים להתרשם ולטעום ממה שאמא או אבא אוכלים… זיכרו, ככל שתתחילו נכון יותר את ההאכלה כבר מהטעימות הראשונות, כך תסייעו לילדיכם ללמוד לאכול אוכל מגוון יותר שיתרום לבריאותם בהווה ובעתיד.

הכותבת, ענת תבור, היא דיאטנית ילדים ומשפחה.
לשפע של מידע וטיפים נוספים בנושא תזונת ילדים אתם מוזמנים להיכנס לאתר שלי - www.tavoranat.com.