טיפים להקניית הרגלי אכילה נכונים אצל ילדים


עוד מימיהם ברחם, ניזנים מחבל הטבור, מושפעים ילדינו מהתזונה היום יומית שלנו. כעת כשהם בגיל בו יש להם רצונות והעדפות משלהם, נדמה שאנו מנהלים מולם מלחמת התשה בלתי פוסקת, בה אנו נאבקים בכדי להנחיל בם הרגלי אכילה בריאים ומאוזנים. ההעדפות ודפוסי האכילה של ילדיכם מתעצבים כבר החל משלב העריסה ולכן, חשוב שתגייסו עבורכם ועבורם את ההרגלים והשיטות הנכונות אשר יעזרו בהטמעת אורח תזונתי בריא.
 

הנה כמה דברים חשובים שמומלץ לזכור בפעם הבאה שאתם מתיישבים לשולחן:
 

מהם גורם לבעיות סביב נושא האכילה?

ישנם גורמים רבים העלולים להביא ליחסי האכלה לא תקינים ולבעיות סביב נושא האכילה. הגורמים השכיחים ביותר לרב יהיו עקרונות / תפיסות והנחות של ההורים המתנגשים עם רצונותיהם ותחושותיהם של הילדים ויוצרים פער בין הרצוי למצוי (מבחינת ההורה). חרדה של הורים, בלבול, דאגה לבריאות הילד, חוסר או עודף ידע, פחד מהשמנה או מאחוזוני משקל נמוכים ועוד - כל אלו עלולים לגרום לבעיות. 

טיפים להקניית הרגלי אכילה נכונים אצל ילדים

  1. אווירה - צרו סביבת אכילה נעימה, חיובית, ללא לחצים וכעסים. 
  2. שגרה -  עליכם להקפיד לפנות מספיק זמן לארוחות מסודרות בשעות קבועות, המתרחשות סביב שולחן האוכל.
  3. משפחתיות - דאגו, במידת האפשר, שכל בני הבית יאכלו יחד במקום וזמן זהים, ומאותם המזונות.
  4. כללי אכילה - הקפידו על הרגלי האכילה שבהם אתם מאמינים, הקפידו לחזור עליהם וצרו מעין ״טקסיות״ נעימה סביב הארוחה.
  5. אוכלים כשרעבים - אין להשתמש באוכל לצורך הפגת שעמום או לשם הרגעה. אל תגיעו למצב בו אתם יוצרים התניה בין אכילה לפעולות אחרות (בזמן צפיה בטלוויזיה או חטיף בזמן בילוי בגינת המשחקים). ישנן דרכים אחרות להעסיק את ילדכם. 
  6. מזון בריא - נסו להגיש כמה שיותר מזון טבעי, עשיר ומגוון המכיל את כל אבות המזון, במיוחד פירות וירקות, והמעיטו במזון תעשייתי מוכן. 
  7. צמצום צריכה של סוכר ומלח - יש להרגיל את הילדים לטעמים עדינים ולהקפיד על תיבול קל וטבעי תוך הפחתת השימוש במלח (נתרן) וסוכר.
  8. פחות נשנושים - חטיפים, ממתקים ושתייה מתוקה יוגשו רק באירועים מיוחדים ולא באופן קבוע. אם רוצים לנשנש, אפשר פירות וירקות. 
  9. אם יש כלל ברזל אחד לזכור הוא - פשוט להקשיב לילדים שלכם. הבנת צרכיו האמיתיים לצד שימת גבולות במידה הנכונה יביאו ליחסי האכלה תקינים ויגדילו את הסיכויים לאכילה נבונה המבוססת על וויסות טבעי והקשבה לתחושות הגוף (ולא לרצונות ההורים או לחסכים רגשיים).